• 638313268457918145_IMG_3040.jpeg
  • 638313268461042424_FullSizeRender.jpeg
  • 638313268461667277_IMG_3042.jpeg

Lebeda Otakar

*8. 5. 1877 +12. 4. 1901

Stará Chuchle

ID Aukce: 9678
Olej - lepenka, rozměr 22 x 20 cm, signováno vpravo dole, rámováno.
Vyvolávací cena:

20 000 Kč

23 000 Kč

Malíř krajinář. V roce 1892 jako patnáctiletý vstoupil do školy Julia Mařáka na pražské Akademii a setrval tam do roku 1897. Pravidelně jezdil na exkurze Mařákovy školy, hlavně na Okoř a do Zákolan. Roku 1894 maloval v Pasekách u Vysokého nad Jizerou, roku 1895 v jižních Čechách s Františkem Kavánem. V roce 1896 maloval v Krkonoších symbolicky laděné krajiny, v témže roce navštívil Chodsko, odtud jel přes Mnichov ke Gardskému jezeru (Torbole). Roku 1897 byl krátce v Paříži, po návratu maloval v jižních Čechách, později s Antonínem Slavíčkem v Roztokách u Prahy a ve Hvězdě. Z léta 1898 jsou prosvětlené obrazy z Karlových Varů. Na podzim jel do Paříže, kde ještě studoval na soukromé Colarosiho škole. Cestoval i do Bretaně a Normandie. V roce 1899 maloval v Bechyni. Propukla u něj nervová choroba a léčil se v Židlochovicích. Poslední díla pocházejí z Chodska, kde byl roku 1900. Byl velmi nevyrovnaný a v depresích spáchal roku 1901 sebevraždu. Vedle Antonína Slavíčka byl nejnadanějším Mařákovým žákem.

Konec: 13.02.2024 19:03:00

1 000 Kč

Příhozů: 4

VTI75801 2300013.02.2024 18:57:59
OLO64284 2200013.02.2024 18:11:43
VTI75801 2100013.02.2024 17:15:04
VTI75801 2000013.02.2024 17:13:56