• 638313276589163377_IMG_3031.jpeg
  • 638313276592287687_FullSizeRender.jpeg
  • 638313276594474701_IMG_3032.jpeg

Foltýn František

*9. 6. 1891 +8. 6. 1976

Ve městě

ID Aukce: 9677
Olej - lepenka, rozměr 47 x 35 cm, signováno vpravo dole, rámováno.
Vyvolávací cena:

30 000 Kč

30 000 Kč

Vyučil se malířství porcelánu, poté studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, ale studia nedokončil a bojoval v první světové válce, po ní se dostal na Slovensko a v jeho díle se objevovaly rysy expresionismu a kubismu, v roce 1922 spoluzakládal brněnskou odnož Skupinu výtvarných umělců a od roku 1924 působil ve Francii, kde byl členem skupiny Cercle et Carré a Abstraction-Création. V roce 1934 se vrátil do Československa a usadil se v Brně. V době působení v Československu se opět vrátil k realistickému vyjádření krajiny a poté se již jen přechodně, zejména v 60. letech, vyjadřoval abstraktně.

Konec: 13.02.2024 19:02:00

1 000 Kč