• 638030761657502773_4AB9F74B-BDD5-4293-A5B9-82C0FE32FD73.jpeg
  • 638030761658909048_E6D91278-C31A-4A21-BF2A-3AFEC6F93E0A.jpeg

Boštík Václav

*6. 11. 1913 +7. 5. 2005

Tři a tři body v mlhovině

ID Aukce: 7765
Suchá jehla + pastel, celkový rozměr 24,5 x 35 cm, rozměr tisku 8,5 x 11 cm, volný list, signováno tužkou vpravo dole, 1995.
Vyvolávací cena:

5 000 Kč

5 000 Kč

Malíř, grafik, ilustrátor. Roku 1937 nastoupil na Akademii a stal se žákem profesora Willi Novaka. Od roku 1942 byl členem Umělecké besedy. V roce 1960 se stal jedním se zakládajících členů skupiny UB 12, která výrazně poznamenala vývoj československého umění v 60. letech. Jeho rané dílo je hodně ovlivněno malíři Corotem a Cézannem.. Už v polovině 50. let, kdy v Česku (resp. Československu) bylo umění svázáno socialistickým realismem, přešel k abstraktní tvorbě. V letech 1955 až 1959 vytvořil s Jiřím Johnem i unikátní pražský památník obětem holocaustu. Na zdi Pinkasovy synagogy napsali 77 297 jmen nacistických obětí. Později se podílel na restaurování renesančních sgrafit na fasádě zámku v Litomyšli.

Konec: 14. 12. 2022 18:10:00

1 000 Kč