• 637937568735089190_20220713_191527.jpg
  • 637937568739933283_20220713_191618.jpg
  • 637937568745401642_20220713_191643.jpg

Olexa Josef

*15. 8. 1901 + 8. 4. 1983

Pod zámkem

ID Aukce: 7481
Akvarel, rozměr 29 x 42 cm, signováno vlevo dole, datováno 1944, rámováno, zaskleno s paspartou.
Vyvolávací cena:

5 000 Kč

5 000 Kč

Malíř, grafik, restaurátor a pedagog. Vyučil se zahradníkem, zároveň se věnoval kresbě a malbě u B. Šippicha. Studoval na výtvarné škole F. Engelmüllera v Praze v letech 1920 – 1924 a v krajinářské speciálce profesora O. Nejedlého na AVU v Praze v letech 1924 – 1928. Působil jako středoškolský profesor v Brandýse nad Labem. V roce 1961 založil výtvarný obor na Lidové škole umění v Popradu, kde do 1968 vyučoval. Věnoval se krajinomalbě, kde se zaměřil na Polabí a tatranskou krajinu, portrétu, zátiší a figurální kompozicím. Zabýval se grafikou (dřevoryty vzácné horské flóry), interiérovou a reklamní tvorbou. Spolupracoval s měsíčníkem Naše Polabí, ve kterém publikoval své ilustrace, články, byl autorem obálek. Působil jako restaurátor, specializoval se na freskové malby a mozaiky. Byl členem spolku Purkyně. Je zastoupen ve sbírkách NG v Praze, Tatranské galerie v Popradě, Okresního muzea Praha – východ, Městského muzea v Čelákovicích a jinde. (Výtvarné centrum Chagall)

Konec: 19. 10. 2022 20:08:00

500 Kč